Lifelong Learning Programme/ Programul Învatare pe toata durata vietii’

logo-en-comenius

Colegiul Tehnic de Marina “Al. I. Cuza” Constanta a derulat în perioada 2010-2012 proiectul de parteneriat multilateral Comenius, în cadrul Programului Învatare pe toata durata vietii, finantat de Uniunea Europeana. Proiectul cu titlul „Life by the Water” se desfasara în parteneriat cu alte 4 scoli din Spania, Germania, Turcia si Bulgaria, scoala coordonatoare a proiectului fiind din Spania.

Proiectul isi propune sa adânceasca cunostintele despre importanta apei in mediul nostru local, sa constientizeze elevii privind importanta apei ca sursa a vietii, ca sursa de venituri in turism, sport, economie, gastronomie, precum si utilizarea rationala a apei, sa incurajeze tinerii europeni in impartasirea punctelor lor de vedere privind problemele de mediu, utilizand forum-urile online ale Uniunii Europene, sa dezvolte noi cunostinte, dar si respect fata de alte culturi.

Produsele intermediare si finale ale proiectului pun in valoare traditiile, cultura tarilor care participa: prezentari in power point despre scoli, sporturi pe apa, imagini ale podurilor si ale arhitecturii traditionale, ferme traditionale, artizanat, postere continand date istorice ale zonelor geografice ale scolilor participante, grafice cu rezultate ale influentei apei in economie, carti postale pictate de elevi, model de pompa de apa, mini-dictionar al cuvintelor invatate in limbile tarilor participante, chestionar online.

În perioada 12 – 16 octombrie 2010 s-a desfasurat prima intâlnire în Samsun, Turcia, la care au participat cadre didactice din cele cinci tari partenere.
Activitatile desfasurate au fost: prezentarea scolilor, grupurilor de elevi si profesori implicati in proiect, compararea sistemelor educationale ale tarilor participante, prezentarea rezultatelor testelor initiale aplicate elevilor, prezentarea paginii web a parteneriatului, vizitele la Guvernatorul provinciei si la Directoratul National al Educatiei din Atakum.
Avem convingerea ca reuniunile din cadrul proiectului, cât si comunicarea permanenta vor facilita schimbul de idei, învatarea limbilor straine si vor promova schimbul cultural si social

Mai multe detalii pe pagina web destinata acestui proiect:

Lifelong Learning Programme